Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
A civilek szerepe a Helyi Esélyegyenlőségi Programok megvalósításában Nyomtatás E-mail
Írta: Szakonyi Balázs   
2013. október 17.
A Türr István Képző és Kutató Intézet Székesfehérvári Igazgatósága és Dunaújváros Önkormányzata közösen tartotta meg azt a workshopot, amire a Dunaújvárosi Járás civilszervezetei is meghívást kaptak.

 

Az Intercisa Múzeumban megrendezett szakmai eseményen több mint 10 civilszervezet vett részt. Ők azok, akik a város Helyi Esélyegyenlőségi Programjának megvalósításában fontos szerephez jutnak a jövőben. Már az előkészítésben is több egyesület és alapítvány közreműködött, segítve az adatszolgáltatást. Mivel az érintett célcsoportokkal közvetlen kapcsolatban vannak, nyomon követik majd, hogy a feltárt problémákra hozott intézkedések milyen ütemben valósulnak meg.


Márton Zoltán vezető mentor a Türr István Képző és Kutató Intézet Székesfehérvári Igazgatósága nevében köszöntötte a jelenlévőket, bemutatva az intézet működését, és az ÁROP-1.1.16-2012-2012-0001 Esélyegyenlőség-elvű fejlesztéspolitika kapacitásának biztosítása elnevezésű Európai uniós programmal párhuzamosan folyó projektekről is beszélt. Elmondta: Magyarország közel 3000 településének megbízott referense kapott térítésmentes képzést és segítséget a Helyi Esélyegyenlőségi Program (HEP) megírásához. A szakember hangsúlyozta: az önkormányzatok eddig közel 1 millió Forintot fizettek egy-egy esélyegyenlőségi terv kidolgozásáért. Ezek a legtöbb esetben sablon alapján készültek, most azonban az adott településeken élő, annak problémáit jól ismerő személyek keze munkáját dicsérik az előterjesztések, amiket a képviselőtestületek nagy része ellenszavazat nélkül fogadott el.


A települések 2013. július 1-e után csak úgy juthatnak bármilyen támogatáshoz, illetve úgy kaphatnak meg Európai uniós pénzeket, ha a jogszabályoknak megfelelő Helyi Esélyegyenlőségi Programmal rendelkeznek.


Dunaújváros Önkormányzata június 28-án tárgyalta a HEP-el kapcsolatos előterjesztést, amit Ságiné Schilling Judit készített elő. Az önkormányzat személyügyi és esélyegyenlőségi referense mutatta be a keddi workshopon a város esélyegyenlőségi programját. Elmondta az öt célcsoport – mélyszegénységben élők és romák, idősek, gyermekek, nők, fogyatékkal élők – esetében felmerülő problémákat és bemutatta a megoldásra kidolgozott intézkedési tervet.


„Az esélyegyenlőség rendkívül összetett fogalom.” ezt már Farkas Zsolt a Mozgáskorlátozottak Együtt Egymásért Ifjúsági Egyesületének vezetője mondta. Hozzátette: akinek hátránya van, azt segíteni kell annak leküzdésében, azért, hogy a rá háruló feladatok elvégzésében egyenlő esélye legyen. Farkas Zsolt kiemelte, hogy aki nem születésétől él fogyatékossággal, még nehezebben dolgozza fel sorsát, ezért rá különös figyelmet kell fordítani ugyanúgy, mint az egészséges emberek személetének formálására.


A workshopon részt vett Kovács Kálmán (†) Dunaújváros Megyei Jogú Város ROMA Nemzetiségi Önkormányzatának elnök-helyettese is, aki önkormányzatuk tevékenységéről beszélt, hangsúlyozva konfliktuskezelő tevékenységüket.


Az Esélyegyenlőségi workshopok a Közép-dunántúli Régióban is folytatódnak, legközelebb október 30-án Monostorapátiban lesz a dunaújvárosihoz hasonló szakmai fórum. Erre a Helyi Esélyegyenlőségi programok megírását segítő szemináriumra is várja a jelentkezéseket a Türr István Képző és Kutató Intézet Székesfehérvári Igazgatósága.


Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >