Advertisement
Advertisement

Advertisement
Advertisement
Kell ez nekem?  konferencia a túlzott fogyasztással szemben Nyomtatás E-mail
Írta: Fraller Ildikó   
2015. november 26.

ImageZöld suli konferenciát szervezett a Gaja Környezetvédő Egyesület a Munkácsy Mihály Általános Iskolában. A rendezvényt, ami a Ne vásárolj semmit! naphoz kapcsolódik, Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerület igazgatója nyitotta meg.

 

A konferencián a témához kapcsolódó kiállítást rendeztek, majd a résztvevők egy ökoiskola gyakorlatáról és a Natura 2000 programról hallottak előadást, illetve háztartási hulladékokból készítettek használati tárgyakat. A fórumon részt vett Juhász László környezetvédelmi tanácsnok, valamint a város iskoláinak tanár és diák delegációi.


A környezeti problémáink jelentős része a túlzott fogyasztásból adódik, ezért mindenki tehet azért, hogy ökológiai lábnyomunk kisebb legyen – hagyományos Zöld suli konferenciát szervezett a Gaja Környezetvédő Egyesület a Munkácsy Mihály Általános Iskolában azzal a céllal, hogy a túlzott fogyasztás átgondolására hívja föl a figyelmet. A rendezvény a Ne vásárolj semmit! naphoz kapcsolódott, amit már több mint másfél évtizede hirdetnek november végén környezetvédő és fogyasztáskritikus szervezetek.  A konferencia a fogyasztási, vásárlási szokásaink átgondolására szólított föl, elsősorban a pedagógusok és a gyerekek figyelmét irányítva a problémára és arra az alapelvre, hogy a szükségleteik és az igényeik között különbséget kell tenni.

A konferencia programja egy performansszal kezdődött a munkácsysok előadásában: „Kell ez nekem? Száz szónak is egy a vége, ne költs többet a szemétre!” – szólalt meg gyerekhangon az üzenet. Varga Gábor, a Gaja Környezetvédő Egyesület elnöke köszöntötte a résztvevőket, és megköszönte az iskolának, hogy helyet adott ennek a fontos fórumnak.

Török Szabolcs
, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székesfehérvári Tankerületének igazgatója megnyitó beszédét a felnőtt társadalom ellentmondásosságának példájával kezdte: az interneten a Ne vásárolj semmit! napról tájékozódva egy nagy webáruház akciójának felhívásába botlott elsőként. „Nagy jelentősége van annak, hogy szülőként, pedagógusként mit tudunk leszűrni és átadni gyermekeinknek a reklámokkal teli világból. Elgondolkodtató Jane Goodall antropológus egy reflektálása arra a szállóigére, hogy A Földet nem szüleinktől örököltük, hanem gyermekeinktől kaptuk kölcsön – azt mondta, hogy nem kölcsön kaptuk, hanem elraboltuk tőlük. A felnőttek feladata és felelőssége, hogy ezt az elrabolt Földet visszaadjuk azoknak, akiket megillet, azoknak a gyerekeknek, akik a gondjainkra bízattak.” – nyitotta meg a konferenciát Török Szabolcs.

Némethné Nagy Irén
tanár A Székesfehérvári Hétvezér Általános Iskola – Örökös Ökoiskola – ökoiskolai programjának, jó gyakorlatának bemutatásával kezdődött a szakmai fórum. A tanárnő a Hétvezérben működő környezettudatos tevékenységek közül beszélt többek között az őszi tárlatról, a környezetbarát vagy újrafelhasznált berendezési tárgyakról, az örökbefogadott virágládákról, az iskolában zajló öko-hétről, a szelektíven gyűjtött elemekről, az udvaron gondozott kiskertekről és a madáretetőkről.

Fenyvesi László
környezeti nevelő a Duna-Ipoly Nemzeti Park képviseletében érkezett – egy mezei pacsirta kíséretében. A Natura 2000 fogalma, Natura területek Fejér megyében címmel tartott előadásában a Dinnyési-fertő területén létrehozott Madárdal tanösvény természeti kincseire hívta fel a figyelmet. A program lényegeként azt fogalmazta meg, hogy a védett fajokkal nemcsak a védelem alatt álló területeken kell foglalkozni, majd a területen élő vidráról, kócsagról, fecskéről, rackáról és a mezei pacsirtáról mesélt.

Futterer Judit
háztartási hulladékok kreatív felhasználásába vonta be a résztvevőket: ékszereket és hűtőmágneseket készítettek a diákok papírmasé-golyókból, régi kupakokból, italos kartonból. Egy kedvcsináló mini kiállítás keretében a kézműves tárgyak között az iskolások és tanáraik megcsodálhattak szemeteszsákból, gumicukorból, vagy csilipaprikából készült fülbevalókat, karkötőket. 

A rendezvényen a résztvevő tanárok részletes tájékoztatást kaptak arról, hogy a még nem Ökoiskolák hogyan pályázhatnak az Ökoiskola címre.

Hozzászólások
Hozzászólást csupán a bejegyzett felhasználó tehet hozzá!

3.21 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< Előző   Következő >