Tiszta forrásból – ezzel a címmel adott ünnepi gálaműsort a Vörösmarty Színház A Magyar Kultúra Napján: a társulat versek tolmácsolásával idézte meg a magyar kultúra gazdag és színes értékeit.
A közösségteremtő, az értékkel bíró kultúrát támogató város hitvallását dr. Cser-Palkovics András polgármester így fogalmazta meg: „Nincs életminőség, ha nem tudunk a szellemmel, az emberrel foglalkozni. Nincs a jövőben gazdaságilag sikeres, hatékony és versenyképes Székesfehérvár, ha nem olyan munkahelyekre törekszünk, ahol szellemmel bír az ember.” A rendezvényen a „Pro Cultura Albae Regiae” díjat 2018-ban Zemlényi Katica karnagy vette át a Vox Mirabilis Kamarkórus nevében.
A Magyar Kultúra Napján ünnepi gálaműsort rendeztek a Vörösmarty Színházban. A rendezvény nyitánya kiemelkedő nyelvemlékünk, a Halotti Beszéd és Könyörgés sorai voltak, majd a társulat és a művészeti vezetők verseken keresztül tolmácsolták sokszínű kultúránk értékeit – József Attila, Szép Ernő, Babits és Kosztolányi gondolataitól a kortárs líráig. A színpad hátterében a magyar képzőművészet egy-egy alkotása is megjelent, és filmrészletek is gazdagították a műsort.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester a gálaműsort követő köszöntő beszédében a köszönetét fejezte ki a színház vezetőnek, rendezőinek és színművészeinek a csodálatos összeállításért, ami méltó módon képviseli, mit ünneplünk A Magyar Kultúra Napján. Kifejezte, hogy a gálaműsor után nincs szükség ünnepi beszédre, az maga az ünnepi műsor volt. „Nekem annyi a dolgom, hogy felhívjam a figyelmet, és hitet tegyek amellett, hogy a város közösségi életében milyen kiemelkedő jelentőséggel bír a kultúra. A kulturális értékek, a kulturális intézmények, a civil közösségeink vagy a magánszemélyek, akik ápolják, gondozzák ezeket az értékeket, eljönnek és hitet tesznek emellett.” – fejezte ki a polgármester, és szólt az országosan elismert és erős színházi társulatról, a közművelődési intézményekről, a városrészek kulturális közösségi tereiről, az óvodások vagy az iskolások bemutatkozási lehetőségeiről, könyvtárakról, az Árpád-ház programról, a zenekar szerepéről, valamit az újabb kezdeményezésekről, mint a kortárs balett, a bábszínház vagy a digitális könyvtár és tudásközpont létrehozása. A kultúra szükségességéről és fontosságáról azt mondta, hogy a város ettől válik várossá: „Nincs életminőség, ha nem tudunk a szellemmel, az emberrel foglalkozni. Nincs a jövőben gazdaságilag sikeres, hatékony és versenyképes Székesfehérvár, ha nem olyan munkahelyekre törekszünk, ahol szellemmel bír az ember.”
Hagyományosan az ünnepi gálán került sor a város „Pro Cultura Albae Regiae” díjának átadására, amelyet ebben az évben a tavaly 60 éves fennállását jubiláló Vox Mirabilis Kamarakórusnak ítéltek oda. A Székesfehérvár közösségében, kulturális és komolyzenei-művészi életében meghatározó szerepet játszó énekkar tagjai többek között pedagógusok, orvosok, egyetemisták, köztisztviselők, kereskedők, vezetője 1985 óta a Csengőszó- és Fricsay Richárd zenei díjas Zemlényi Katica karnagy, kántor. A Kamarakórus a város és Fejér megye világi és egyházi eseményeinek rendszeres meghívottja, repertoárjában barokk, reneszánsz, klasszikus, romantikus és kortárs zeneművek egyaránt szerepelnek. A kamarakórus több magyar és nemzetközi versenyen szerepelt és részesült elismerésben, CD-lemezeket adott ki, kórusfesztivált szervezett, amely a város zenei életének visszatérő eseménye lett. Az elismerést a kórus nevében Zemlényi Katica vette át a polgármestertől.
A gálaműsor a Himnusz közös eléneklésével zárult a Vox Mirabilis Kamarakórus vezetésével.
A rendezvényen részt vett Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi miniszterhelyettes, Székesfehérvár alpolgármesterei, a város és a megye önkormányzati képviselői, vezető tisztségviselői, a történelmi egyházak és rendvédelmi szervek képviselői, valamint a közművelődési és oktatási intézmények vezetői.
|