A Magyar Kultúra Napja alkalmából, a Városházán tartották a Magyar Művészeti Akadémia által meghirdetett „SZÉKESFEHÉRVÁR TÖRTÉNETI KÖZPONTJA 2017” című pályázat ünnepélyes eredményhirdetését. A fiatal építészeknek szóló, 6 millió forint összdíjazású felhívásra 14 pályamű érkezett, melyek mindegyike díjazásban részesült.
Az MMA tavaly ősszel ötödik alkalommal hirdetett nyílt pályázatot 40 év alatti építészek számára. A „SZÉKESFEHÉRVÁR TÖRTÉNETI KÖZPONTJA 2017” című felhívás keretében egy karakteres építészeti eszközökkel megfogalmazott, az egyedülálló építészettörténeti és régészeti emlékeket méltó módon bemutató hely megfogalmazására, a Nemzeti Emlékhely rendezésére tett gondolatokat és javaslatokat vártak Székesfehérvár történelmi központjában, ahol a látogatók megismerkedhetnek az Árpád-ház szellemi és tárgyi örökségével. Az MMA és Székesfehérvár Önkormányzata nem kapcsolta a felhívást közvetlen megvalósításhoz, a pályázat hátterében nem áll építési szándék, ugyanakkor inspirálhatja a jövőbeni közös gondolkodást.
Az országos felhívásra 14 pályamű érkezett, melyek egyéni alkotással, illetve koprodukcióban készültek. A bírálóbizottság összegző véleménye szerint a pályázat sikeresnek bizonyult, az alkotások mindegyike tartalmaz értékeket, látható és kitapintható a hely és a téma iránti tisztelet. Ugyanakkor megjegyzi, hogy talán éppen ez gátolhatta a pályázókat abban, hogy felszabadultabban és frissebben szárnyaljanak. A javaslatok zöme városi térként is szolgáló védőfödémet emel a romterület fölé, ezt önmagában kevésnek ítélték a bírálók. Előbbre mutatóak azok a megoldások, melyek további építményt javasolnak a térre, ám ezek közül kevesen elemzik a hely örökségéhez, szellemiségéhez és a környező városi szövethez való szellemi-fizikai viszonyt. A bizottság jó szívvel, azzal ajánlja a városnak a pályaműveket, hogy a felvetett építészeti gondolatok kiinduló alapként szolgálhatnak a további lépésekhez.
A bruttó 6 millió forint összdíjazású pályázaton valamennyi beérkezett alkotás díjazásban részesült. A legmagasabb díj 1,2 millió forint értékű, melyet Dósa Papp Tamás pályaműve kapott. Ezen kívül született három, egyenként 600.000 forintos kiemelt elismerés és tíz, egyenként 300.000 forint értékű elismerés.
Az ünnepélyes díjátadót a Magyar Kultúra Napja alkalmából a Városháza Dísztermében tartották. Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezet ki a Magyar Művészeti Akadémiának, amiért a 2014-es Ybl Miklós Emlékház-pályázatot követően idén is egy székesfehérvári témát választottak a kiírásban. Mint fogalmazott, az MMA, a pályázók és a bírálóbizottság tagjai egyaránt nagyon nehéz feladatra vállalkoztak, hiszen a pályázat tárgya nemzetünk életében rendkívüli fontosságú, szimbolikus jelentőségű. Köszönetet mondott az építészeknek, hogy vállalták a nemes kihívást, melyet korábban számos pályázat megelőzött, de igazi megoldásra egyik sem vezetett. Mint mondta, nagyon fontos, hogy Székesfehérvár városán kívül a nagy állami intézmények és országos szakmai fórumok is foglalkozzanak ezzel a kérdéskörrel.
Ugyancsak köszöntötte a megjelenteket Marosi Miklós Széchenyi- és Ybl-díjas építész, az MMA alelnöke. Azt mondta, az MMA Építőművészeti Tagozata szereti Székesfehérvárt, sajátos eszközeivel mindent megtesz azért, hogy tovább emelje a város építészeti nívóját, turisztikai vonzerejét. Legújabb tervpályázatuk ismét Fehérvárra hívta a fiatal, még „megfertőzetlen” építészeket. Céljuk, hogy elmozdítsák a holtpontról a Nemzeti Emlékhely megvalósítását, friss ötletekkel egészítsék ki a korábbi részeredményeket.
A pályázat eredményét Turányi Gábor Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja, a Bírálóbizottság társelnöke ismertette. Elmondta, nem az volt a cél, hogy megvalósítható, kész megoldást kapjanak, sokkal inkább az, hogy építőköveket adhassanak a közös gondolkodáshoz, ami majd elvezet a Nemzeti Emlékhely kialakításához.
A pályaműveket bemutató kiállításnak az Új Magyar Képtár ad otthon. A megnyitón Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője mondott köszöntőt, röviden felidézve Székesfehérvár ősi koronázótemplomának és romjainak hányattatott sorsát. Mint mondta, a 2013-ban elindított Árpád-ház Programmal kettős missziót teljesítünk. Megmentjük a Köztársaság mozit, Székesfehérvár egykori kulturális ékkövét, és láthatóvá, értelmezhetővé tesszük a Bazilika történetét. A kiállítást Marosi Miklós nyitotta meg. A tárlat február 20-ig látogatható.
|