Székesfehérvár idén is csatlakozott ahhoz az országos kampányhoz, melyet a XII. Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét alkalmából szerveztek. A Fehér Palota Üzletközpontban szakemberek kampányoltak, előadásokat és konzultációkat tartottak, felhívva a figyelmet a szűrés, a védőoltás, az egészséges életmód, és általában az élet védelmének fontosságára.
Az emlőrák mellett a méhnyakrák a második leggyakoribb női daganattípus. Magyarországon évente 1100-1300 új beteget regisztrálnak, és évente 300-400 nő hal meg a betegség következtében. Különösen szomorú ez annak tükrében, hogy védőoltással, és rendszeres, évenkénti szűréssel a méhnyakrák időben felfedezhető, és gyógyítható. Lányok, asszonyok, édesanyák százainak életét mentheti meg a megelőzés, melynek adottak a feltételei Magyarországon.
Székesfehérvár Egészségfejlesztési Tervében is kiemelt szerepet kap a megelőzés. A XII. Európai Méhnyakrák Megelőzési Héthez a város figyelemfelhívó kampánnyal csatlakozott, melyet a Fehér Palota Üzletközpontban tartottak tegnap délután.
„2015-ben öt, míg 2016-ban egy nő hunyt el méhnyakrák következtében Székesfehérváron. Ennél már csak egyetlen szebb szám van, a nulla! Fehérvárnak erre reális esélye van, hiszen a lányok és a fiúk is megkapják a HPV elleni védőoltást, amivel a vírus cirkulációját csökkenteni tudjuk.” - hangsúlyozta Dr. Pásztor László, a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának tisztiorvosa. Arról is szólt, hogy a Humán Szolgáltató Intézet évente két alkalommal szervez nyílt nőgyógyászati szűrőnapot, és a szakemberek igyekeznek azokat a hölgyeket is megszólítni, meggyőzni, akik maguktól egyébként nem mennének el a szűrésre.
„Székesfehérvár nem véletlenül van előkelő helyen, hiszen nagyon sokat tettünk azért, hogy a méhnyakrákot és az ebből származó haláleseteket megelőzzük. 2008 óta folyamatosan oltjuk a 12 éves lányokat a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papillomavírus ellen, az állami finanszírozás előtt az önkormányzat saját forrásból fizette az oltást. A város azóta a 12 éves fehérvári fiúk védőoltásának megszervezését is vállalja fel évről-évre.” – emelte ki Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok. Arra biztatott mindenkit, hogy továbbra is vegyen részt a vizsgálatokon, és vegye igénybe a város szolgáltatásait, az ingyenes szűrőnapokat. Külön felhívta a szülők figyelmét arra, hogy ne az interneten terjedő, név nélküli, ellenőrizetlen rémhírekből, hanem hiteles forrásból tájékozódjon a HPV elleni oltásról, és ne fossza meg a gyermekét ettől a lehetőségtől.
|