Ma Ferenc névnap van.
2025. 10. 04., szombat
Székesfehérvár most: 11°C, közepes eső

Előkészületben a székesfehérvári vasútállomás felújítása

Jövőre lezárulhatnak a székesfehérvári vasúti csomópont tervezett korszerűsítésének előkészületi munkálatai. A páneurópai vasúthálózat fejlesztéséhez kapcsolódó Budapest-Boba szakasz korszerűsítésének részeként folyó előkészítés finanszírozásában jelentős részt vállal az Európai Unió.

Az EU támogatásával jelentős vasútfejlesztések indulhatnak a közeljövőben Magyarországon. – kaptuk a hírt a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. Kommunikációs Irodájától – A páneurópai V. korridoron belül – amely a Lyon-Trieszt-Divača/Koper-Divača-Ljubljana-Budapest-ukrán határ vasúti tengelyt foglalja magában – a Budapest felé becsatolást nyújtó Boba-Székesfehérvár szakasz fejlesztését is tervezik. A fejlesztés következő ütemében, 2013-2015 között várható a székesfehérvári vasútállomáson a pálya és a biztosítóberendezés korszerűsítése. A tervezett beruházás keretében átépítik Székesfehérvár vasúti csomópont I-XV. számú vágányait, a peronaluljárót – ehhez kapcsolódóan az állomásépületet fogadócsarnokát is – és az utasperonokat, valamint új perontetőket építenek. Elektronikus biztosítóberendezést alakítanak ki, valamint korszerűsítik a villamos felsővezetékeket. Az átmenő vágányokat óránként száz kilométeres pályasebességre tervezik. A vágányhálózat összesen 19 kilométer hosszon épülhet át. A jelenleg folyó előkészítési munkálatok során elkészült a környezeti hatástanulmány, illetve hatásvizsgálat, az engedélyezési tervdokumentáció – amit a MÁVTI készített -, a tervek ellenőrzése és szükség szerinti felülvizsgálata, valamint folyamatban van a jogerős építési engedély kiadása. Előkészületben van a támogatási kérelem és a kiviteli tervek elkészítése, valamint az örökségvédelmi hatásvizsgálat is. A tervek szerint az előkészítési fázis 2012-ben zárul le. A beruházás előkészítésére a Közlekedési Operatív Program (KÖZOP) keretén belül csaknem bruttó 885 millió forint áll rendelkezésre, aminek 15 százaléka hazai forrás, 85 százalékát pedig az európai strukturális alapokból fedezik.

Fehérvári Hírek

Fontosnak tartjuk az adatvédelmet

Weboldalunk sütiket használ, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsa. Ezek segítenek megjegyezni a beállításokat és gördülékenyebbé tenni a visszatérést. Az „Összes elfogadása” gombra kattintva hozzájárul valamennyi süti használatához.