Ma Ferenc névnap van.
2026. 05. 12., kedd
Székesfehérvár most: 13°C, erős felhőzet

Felújítják Wattay Ferenc várkapitány szobrát

Múlt hét végén vették le a talapzatról Wattay Ferenc várkapitány szobrát, ugyanis az 1937-ben készült alkotás alapja, megsüllyedt és tönkrement. A mintegy másfél tonnás bronzszobrot, Lux Elek alkotását Kocsis Balázs restaurátor műhelyébe szállították, ahol megtisztítják és kicserélik az elrozsdásodott merevítőket. A talapzatot kedden bontották le és hamarosan új alapot is épít Székesfehérvár Városgondnoksága a valószínűleg a régi várfalból készített lábazatnak.

A Várkörút mentén húzódó parkban, a Monostor-bástya sarkánál emelkedik Wattay Ferenc ülő bronzszobra, mely Lux Elek alkotása. A páncélt viselő, földbe szúrt kardján pihenő, lefele tekintő szigorú és szomorú szoboralak az 1602. évi ostrom idején a vár vicekapitányaként szolgáló, majd évekig a Héttoronyban senyvedő Wattay Ferencnek állít emléket, aki a szobor mögött álló bástya falait védte 1602-ben. A várkapitány török fogságba esett és a híhedt Jedikulában írta meg rajzaival illusztrált naplóját, amely több magyar vár ostromát írja le. A török fogságból szabadulván Csesznek kapitányának nevezték ki. A szobor Lux Elek alkotása, 1938-ban avatták.

Fehérvári Hírek

Fontosnak tartjuk az adatvédelmet

Weboldalunk sütiket használ, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsa. Ezek segítenek megjegyezni a beállításokat és gördülékenyebbé tenni a visszatérést. Az „Összes elfogadása” gombra kattintva hozzájárul valamennyi süti használatához.