Egy tatabányai sofőr jogosítványába került az, hogy elhitte: egy átmulatott este után másnap reggel már biztonságosan vezethet.
A rendőrség november 1-jén tartott ellenőrzést az M1-es autópályán, amikor a Mélységi Ellenőrzési Alosztály munkatársai megállítottak egy Győr irányába tartó Fordot, mert sofőrje vezetés közben mobiltelefonját használta – számolt be róla a Police.hu alapján a Totalcar.
Az igazoltatás során végzett alkoholszondás vizsgálat kimutatta, hogy a férfi szervezetében még mindig volt alkohol. A sofőr azzal védekezett, hogy előző este a felesége születésnapját ünnepelték, és ugyan ivott néhány italt, reggel már teljesen józannak érezte magát.
Ennek ellenére a rendőrök a szabályoknak megfelelően jártak el: a férfit előállították, elvették a jogosítványát, és büntetőeljárás indult ellene ittas vezetés vétsége miatt.
A történetnek itt azonban még nincs vége – a férfi a vezetés közbeni telefonhasználatért további 26 ezer forintos bírságot is kapott. Az eset jól mutatja, milyen könnyen kerülhet bajba az, aki nem veszi komolyan az alkoholfogyasztás és a vezetés kapcsolatát.
A rendőrség hangsúlyozza: az alkohol lebomlásának ideje egyénenként eltérő, és számos tényezőtől függ, például a testsúlytól, az anyagcserétől, az elfogyasztott ital típusától és mennyiségétől.
A „doboz sör = három óra” típusú szabályok csupán durva átlagok, nem pedig biztos támpontok.
A szakértők szerint a legfontosabb, hogy aki előző este alkoholt fogyasztott, másnap csak akkor üljön autóba, ha teljesen biztos benne, hogy szervezetében már nincs szeszmaradék. Ellenkező esetben nemcsak a saját, hanem mások életét is veszélyeztetheti – és ahogy ez az eset is bizonyítja, a hatóságok nem nézik el a „másnapos vezetést”.
Székesfehérvári rendőrségi források is hasonló tapasztalatokról számolnak be: a legtöbb ittas vezető nem tudatosan kockáztat, hanem tévhitek és félreértések miatt ül autóba.
A tanulság egyszerű – ha alkoholt fogyasztott, inkább hagyja pihenni az autót is másnap reggelig.