Székesfehérvár Önkormányzata június közepén online véleménynyilvánítást indított annak érdekében, hogy felmérje a lakosság álláspontját a közterületi fűnyírás jövőjéről. A szavazás továbbra is nyitott, a fehérváriak június 28-ig mondhatják el véleményüket a város hivatalos honlapján.
Az idei rendkívül száraz időjárás miatt a városban – a kiemelt parkok kivételével – április vége óta elsősorban a járdák mentén végeztek úgynevezett kontúrnyírást. Az elmúlt hetekben azonban egyre több lakossági észrevétel érkezett a megnövekedett növényzet miatt. Különösen a kutyatulajdonosok jelezték aggályaikat, hiszen a magas fűben megjelenő toklász komoly veszélyt jelenthet a házi kedvencekre.
A beérkező visszajelzések nyomán a Városgondnokság június 15-én megkezdte a város teljes területére kiterjedő fűnyírást. Fontos ugyanakkor, hogy ez nem jelent teljesen rövidre vágott gyepet: a munkálatok során továbbra is magasabb fűmagasságot hagynak meg a szakemberek.
Ezzel párhuzamosan az önkormányzat arra kíváncsi, hogy a jövőben milyen gyepgazdálkodást látnának szívesen a helyiek. A közösségi médiában rendkívül eltérő vélemények jelentek meg a témában, ezért döntöttek úgy, hogy közvetlenül a lakosságot kérdezik meg.
A szavazás során az alábbi lehetőségek közül választhatnak az érdeklődők:
- maradjon a korábbi évek gyakorlata, vagyis az ütemezett, rendszeres fűnyírás;
- csak a járdák mentén nyírjanak füvet, a nagyobb zöldfelületeket pedig évente legfeljebb kétszer kaszálják;
- a járdák melletti kontúrnyírás és az évi két kaszálás maradjon, de a kiemelt parkok – például a Zichy liget – kapjanak külön kezelést;
- a döntést bízzák a szakemberekre, akik a körülményekhez igazodva határozzák meg a szükséges munkálatokat;
- vagy egyáltalán ne történjen fűnyírás.
Az önkormányzat arra kéri a fehérváriakat, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a szavazásban, hiszen az eredmények jelentős szerepet játszanak majd a város jövőbeli gyepgazdálkodási gyakorlatának kialakításában. A véleményeket június 28-ig várják a szekesfehervar.hu oldalon.