Ma Dezső névnap van.
2026. 05. 23., szombat
Székesfehérvár most: 26°C, borús égbolt

A Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság helyzetéről is tárgyaltak

A Magyar Honvédség Parancsnokának meghívására látogatott Székesfehérvárra Jörg Vollmer vezérezredes, a brunssumi NATO Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka. Tárgyalásukon szó volt a Székesfehérvárra települő Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság (MND-C) helyzetéről, valamint a Honvédelmi és Haderőfejlesztési programról is.

A látogatás kiemelt eseményeként a német vezérezredes Budapesten a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést vehette át Benkő Tibor honvédelmi minisztertől a magyar-német katonai kapcsolatok kialakításában és megerősítésében vállalt kiemelkedő szerepe elismeréseként. Ezt követően Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka Székesfehérváron, az Alba Regia Laktanyában tartott állománygyűlésen Partnerség Érdemjellel ismerte el a vezérezredes kiemelkedő tevékenységét, amelyet a Német Szárazföldi Erők parancsnokaként a közös feladatok végrehajtása érdekében végzett.

A parancsnokok szakmai megbeszélést összegző mai sajtótájékoztatóján Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka elmondta, hogy tárgyalásuk során öt nagy témát vitattak meg Székesfehérváron Vollmer vezérezredessel, többek között szó volt a Székesfehérvárra települő Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság (MND-C) helyzetéről is.

A Magyar Honvédség parancsnoka vendégével beszélt Magyarország missziós szerepvállalásairól, különös tekintettel a NATO brunssumi parancsnoksága alárendeltségében lévő afganisztáni Resolute Support Mission fejleményeiről, tájékoztatta Vollmer vezérezredest a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság – mozaiknevén „MND-C” – kezdeményezés helyzetéről és a NATO Erőket Integráló Elemek, az NFIU tevékenységéről, valamint szót ejtettek róla, hogy 2021 novemberétől 1 év időtartamban az MH tábornoki kara kiválasztott és felkészített tagja látja el majd a KFOR parancsnoki beosztást. Tárgyalásukon a Honvédelmi és Haderőfejlesztési program fejleményeiről is beszámolt Korom Ferenc vezérezredes a brunssumi NATO Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokának.

A Székesfehérvárra települő Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság (MND-C) helyzetéről szólva Korom Ferenc vezérezredes elmondta, hogy a Kárpát-medence régióban, a megerősítés és hátországi műveletek koordinálására, a kollektív védelmi, illetve válságkezelési NATO-feladatokra nincs állandó szövetségi parancsnokság. E hiány megszüntetésére a magyar kormány régiós partnereivel együtt Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság és a későbbiekben a parancsnokság vezetése alatt egy teljes hadosztály létrehozását határozta el. 2020. augusztus 1-jétől Denis Tretinjak vezérőrnagy látja el a parancsnoki beosztást, aki egy hete járt bemutatkozó látogatáson a Magyar Honvédség parancsnokánál. Korom Ferenc elmondta, Magyarország célja, hogy ez a szervezet valóban többnemzeti parancsnoksággá váljék.

Korom Ferenc szólt a 2015-ben elindult Honvédelmi és Haderőfejlesztési programról is, amelynek célja, hogy a Magyar Honvédséget a múltból átvezesse a jövőbe, az eszközöket a technológia magasabb szintjén álló eszközparkra cserélje. Ehhez fontos az eszközöket kezelő állomány kiválasztása és mihamarabbi kiképzése.

Fehérvári Hírek

Fontosnak tartjuk az adatvédelmet

Weboldalunk sütiket használ, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsa. Ezek segítenek megjegyezni a beállításokat és gördülékenyebbé tenni a visszatérést. Az „Összes elfogadása” gombra kattintva hozzájárul valamennyi süti használatához.