Ma Tamás névnap van.
2025. 12. 29., hétfő
Székesfehérvár most: -2°C, tiszta égbolt

Csipkébe szőtt élet

A Magyar Csipkekészítő Egyesület egyik alapítóját, a székesfehérvári csipkeverő szakkör egykori vezetőjét, a légiesen könnyű csipkéket alkotó Jakab Andrásnét köszöntötte 90. születésnapja alkalmából csütörtökön dr. Kovács Zsoltné. Az önkormányzati képviselő a ma is tevékeny alkotói életet élő Margit néninek jókívánságok kíséretében adta át a miniszterelnök gratuláló levelét és a város ajándékát.

Jakab Andrásné 1934. augusztus 19-én született Székesfehérváron. Szülei nyolc gyermekről gondoskodtak, akikre a szeretet mellett a családi összetartást, az egymásra való odafigyelést is örökül hagyták. A sorban a hetedik gyermek, Margit a Széna Téri Általános Iskolában tanult, majd munkába állt. Néhány évet Pécsen töltött, ahol sikeresen leérettségizett, majd az élet úgy hozta, hogy Ercsibe került. Itt nővére családjánál élt hat éven át, s először könyvtárosként, később – tovább folytatva tanulmányait – anyakönyvvezetőként dolgozott. Bár jól érezte magát, szíve hazahúzta Székesfehérvárra, ahol munkaügyes lett, és innen ment nyugdíjba. A mindennapi feladatok ellátása mellett mindig szakított időt a tartalmas kikapcsolódásra is: 50 éven át gyalogtúrázott, nemcsak résztevője, de szervezője is volt a kirándulásoknak. Egy többnapos szlovákiai utazás hozta meg a nagy találkozást a csipkével. Miután nyugdíjba ment, a csipkeveréssel az egykori Megyei Művelődési Központban, a Mátray Márta által tartott tanfolyamon ismerkedett meg. Jakab Andrásné az ország egyik legaktívabb, rengeteg elismeréssel, díjazott és zsűrizett alkotással rendelkező csipkeverőjévé vált, aki a Magyar Csipkekészítő Egyesület egyik alapítója, a városi csipkekészítő szakkör vezetője lett. Városunkban első alkalommal éppen 30 éve, 1994-ben szervezték meg a Fehérvári Csipkehetet, amelynek több évtizedes története során jól ismert szakemberektől sajátították el a technikákat a résztvevők. Margit néni gyönyörű alkotásai között, szerető családi körben éli mindennapjait. Amikor az időjárás enyhülést hoz, a lakás szinte minden helyiségében megtalálható csipkepárnákon halad a munkával, de szívesen olvas, tervez és mindennap sétál a környéken. Örömmel és az általa készített finomságokkal várja a népes család tagjait és a szomszédban élő barátnőjét. Alkalomadtán színházba megy, és – mint mesélte -, nagyon kedveli a Királyi Napok ünnepi forgatagát. Most is sokszor részt vett a koraesti programokon. A születésnapos köszöntésének fültanúi lehetnek az ÖKK Podcast hallgatói is. A friss epizódban, amely elérhető a https://open.spotify.com/show/6UivQcpSxGjumUF8ILOsbY oldalon is, kérdés nélkül kapunk választ arra, mi a hosszú élet titka.

Fehérvári Hírek

Fontosnak tartjuk az adatvédelmet

Weboldalunk sütiket használ, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsa. Ezek segítenek megjegyezni a beállításokat és gördülékenyebbé tenni a visszatérést. Az „Összes elfogadása” gombra kattintva hozzájárul valamennyi süti használatához.