Ötven évvel ezelőtt adták át azt a fecskeparti lakóházat, amely az első, Lift Slab technológiával épült ház volt hazánkban. Az ARÉV által tervezett épületnél pénteken délután emléktáblát avattak az ARÉV Baráti Kör Egyesület szervezésében, szombaton pedig a Vörösmarty Technikumban folytatódnak az Építők Napjához kapcsolódó rendezvények, melyre szeretettel várják az érdeklődőket.
Az Alba Regia Állami Építőipari Vállalat (ARÉV) egykori szakemberei gyülekeztek péntek délután a Móri út 39. számú lakóház előtt az Építők Napjához kapcsolódó ünnepségre várva. A megjelenteket Vauver Antalné, az ARÉV Baráti Kör Egyesület elnökségi tagja köszöntötte: „Akárhány neve is volt az építőipari vállalatnak, a célja mindig ugyanaz volt: minőségi épületek épüljenek modern technológiákkal. Az ország egyik legsikeresebb vállalatává nőtte ki magát az ARÉV, amely évtizedeken át formálta a város arculatát, s egykori dolgozói tudják, hogy egy igazi közösség is volt. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a munkatársak megalakították az ARÉV Baráti Kör Egyesületet.” – idézte fel Vauver Antalné. A megjelenteket Lantay Attila Ybl-díjas építész, Székesfehérvár főépítésze is köszöntötte, aki nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy az Építők Napjának előestéjén azon a helyen állhat, ahol fél évszázada valami különleges született. „Ez az épület nem csupán lakóház, hanem mérföldkő a magyar építőipar történelmében. Itt alkalmazta ugyanis először az ARÉV a Lift Slab technológiát. A korszakalkotó eljárás lehetővé tette, hogy a födémszintek a földöm készüljenek el, majd hidraulikus emelők segítségével emelkedjenek végső helyükre.” – foglalta össze az újítás lényegét Székesfehérvár főépítésze, aki szerint Kámán Béla és munkatársai olyan rendszert valósítottak meg, amely ma is tiszteletet érdemel. A rendszer alapötletét Sámsondi Kiss Béla Ybl-díjas építész dolgozta ki, Schmidt János volt a tervező, a födémek statikai tervei Kámán Béla építőmérnök, a pillérekét pedig Kiss Anna építőmérnök készítette el. Amint a helyszínen Kámán Béla kijelentette, soha nem felejti el a pillanatot, amikor hosszas tervezés, majd nem kevés munka után halk surrogással munkába álltak a hidraulikus emelők, a födémek pedig elkezdtek a levegőbe emelkedni. Nagy izgalommal nézte, nem reped-e a szerkezet, de a gondos tervezésnek köszönhetően minden rendben ment, helyükre kerültek a födémek. „Úgy tűnik, sikerült eltalálni mindent, mert még áll a ház, sőt, a tábla felfúrását is kibírta!” – jegyezte meg viccesen. Az ünneplőket Földi Zoltán, a városrész önkormányzati képviselője is üdvözölte, aki elsősorban köszönetét fejezte ki a szakmai közösségnek: „Önök jelen voltak ennek a háznak a születésénél, s kezük lenyomatát itt fogják hagyni majd az utókornak is, a jelenlegi lakóknak és az ezután beköltözőknek is. Kívánom, hogy ha erre járnak, még sokáig tudjanak örülni ennek az háznak, s még sok ilyen ünnepben legyen részük!” – fogalmazott Földi Zoltán, aki hozzátette, nemrég sikerült megújítani az épület előtti járdát, s a lakók kérésére a ház előtti zöldfelületen is szépítenek, talán ezekkel az apróságokkal sikerül hozzátenni valamit a szép évfordulóhoz. A ház falára elhelyezett emléktáblát Földi Zoltán és Kiss Lajos, az ARÉV Baráti Kör Egyesület elnöke leplezte le, akitől azt is megtudtuk, a Lift Slab technológiával mintegy 800 további fehérvári lakást épített később az ARÉV.
Holnap, május 31-én 10.00 órakor a Székesfehérvári SZC Vörösmarty Mihály Technikum és Szakképző Iskola ad otthont majd az Építők-napi majálisnak, amelyet 10.00 órakor Nagy János elnökségi tag nyit meg, majd Kiss Lajos elnök mond köszöntőt. Ezt követően kerül sor a Kiss József-emlékdíj átadására, majd további szakmai elismeréseket adnak át a szervezők az egyesület munkájában való kiemelkedő részvételért. A majálison egész nap szórakoztató és egészségmegőrző programok, közös bográcsozás is várja a látogatókat, a szervezők mindenkit szeretettel várnak mindkét napra.