Ma Bonifác névnap van.
2026. 05. 14., csütörtök
Székesfehérvár most: 17°C, borús égbolt

Történelmi korok találkoztak Csőszön

Idén negyedik alkalommal rendezték meg a Történelmi Korok Találkozóját Csőszön főzőversennyel, lovagok és huszárok felvonulásával, csatajelenetekkel, érdekes előadásokkal és gyerekprogramokkal.

Már szombaton kora reggel szították a tüzet a csőszi focipályán a főzőversenyre benevezett csapatok, hogy időben elkészüljenek a finom ételek, és a zsűrinél kellő fogadtatást találjanak a „Történelmi Korok Találkozóján”, mely most először viselte e nevet – korábban „Árpád Házi Fesztiválnak” hívták. Közben gyülekeztek az ország minden tájáról érkezett lovagrendek is (szépen csatasorba állva), hiszen nem maradhattak le a jeles napról!



Történelmi korok találkoztak Csőszön Hujber Ferenc A programot a Csőszi Történelmi, Haditorna és Hagyományőrző Egyesület elnöke, Balázs Miklós nyitotta meg, majd következett a zászlófelvonás és a zászlórúdnál kialakított emlékhelynél koszorút helyeztek el a jelenlévők a Hősök Napjára emlékezve. Ezt követte a Weiss Manfréd Technikum, Szakképző Iskola bemutatója. A fiatal kadétoktól kézi tusát, önvédelmet és közelharci technikákat láthattak az érdeklődők, tanáraik pedig kung-fu kombinációs technikákkal és formagyakorlatokkal szórakoztatták a közönséget egyénileg és párban is.



A Fehérvári Huszárok Csőszön is felsorakoztak Hujber Ferenc Sokan várták a lovagok produkcióját: a székesfehérvári I. András Király Lovagrend tagjai a tőlük megszokott magas színvonallal léptek fel a „hölgyek, urak és apró népek” előtt. Rendkívül szórakoztató módon mutatták be – az Aranybulla felelevenítése után – a korabeli fegyvereket és ruhákat: az ősi magyar reflexíjat, a hosszúíjat, a számszeríjat, a szeparációs tegezt, a dobot, a kétélű pengét, hiszen „a lovagkorban a férfiember kard által élt és kard által halt meg”. A „beszélő buzogány” és a bemutatótér ezután a Debreceni Aranykeresztes Lovagokhoz került, s ők hasonlóképp csillogtatták meg öltözetüket és fegyverzetüket.



Dr. Hidán Csaba régész-történész-vívóoktató, az Aranyszablya Történelmi Vívóiskola alapítója Temesvári Márta Az Aranyszablya Történelmi Vívóiskola alapítója, a híres régész-történész-vívóoktató Dr. Hidán Csaba nemrég ért haza Mongóliából egy kutatásról, s most a IX-X. századi magyar viseletekről mesélt Csőszön, valamint előadást tartott a vívás alapjairól, személyesen illusztrálva az elmondottakat. A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:https://fmc.hu/2022/05/31/tortenelmi-korok-talalkoztak-csoszon

Fehérvári Hírek

Fontosnak tartjuk az adatvédelmet

Weboldalunk sütiket használ, hogy a lehető legjobb élményt nyújtsa. Ezek segítenek megjegyezni a beállításokat és gördülékenyebbé tenni a visszatérést. Az „Összes elfogadása” gombra kattintva hozzájárul valamennyi süti használatához.